Lem 100

Tänavuse Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali fookus on pühendatud legendaarsele Poola ulmekirjanikule Stanisław Lemile (1921-2006), kelle sünnist täitub 12. septembril sada aastat.

Stanisław Lemi teaduslik-fantastilisi teoseid on tõlgitud 49 keelde ja müüdud 40 miljonit eksemplari, mis teeb Lemist ühe kõige populaarsema ulmekirjaniku maailmas. Isepäise kirjanikuna meeldis Lemile ujuda vastuvoolu ja mõtiskleda teemadel, mis puudutasid inimkonna piiratust. 1970. aastatel kritiseeris ta laiadele massidele orienteeritud Ameerika kaasaegset ulmekirjandust. Seetõttu võeti talt Ameerika Ühendriikide ulmekirjanike organisatsiooni Science Fiction and Fantasy Writers of America auliikme staatus. Kui seda hiljem taastada taheti, keeldus kirjanik sellest.

Kuigi Lem kirjutas palju, võib tema raamatute alusel valminud pikke filme üles lugeda kahe käe näppudel. Rohkem on lühifilme, kuid need on harva jõudnud rahvusvahelisele areenile. HÕFFi kavas on augustis kolm Lemi ainetel valminud filmi: Andrei Tarkovski “Solaris”, Andrzej Wajda “Kihiline” ja lühianimafilm “Trurli masin”. Kaudsemat Lemi vaimustust näitab ka 1977. aastal valminud Avo Paistiku animafilm “Pühapäev”.

Reede, 13. august

15.00 Stanisław Lemile pühendatud lugemispesa avamine Lääne Maakonna Keskraamatukogus. Tasuta üritus.

15.45 Andrei Tarkovski filmi “Solaris” (1972) linastus koos sissejuhatusega Haapsalu kultuurikeskuse suures saalis.

20.00 „Ööülikooli” salvestus. Kirjandusteadlase Jaak Tombergi ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõu Andrus Laansalu avalik loeng „Navigaator Stanisław. Taruteadvuse kosmoserändude päevikud: otse silmapiirini ja siis vasakule” Haapsalu kultuurikeskuse aatriumis. Tasuta üritus.

Laupäev, 14. august

12.15 Lühifilmide “Kihiline” (1968, rež Andrzej Wajda), “Trurli masin” (1975, rež Jerzy Zitzman) ja “Pühapäev” (1977, rež Avo Paistik) linastus Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaalis. Filme tutvustavad Eesti ulmekirjanduse ekspert, tõlkija, kirjastaja ja toimetaja Jüri „Ulmeguru” Kallas ja Poola Vabariigi saatkonna kultuuriekspert Sławomira Borowska-Peterson.

Lisaks:

Ürituse korraldajad: Adam Mickiewiczi instituut, Poola kultuuriministeerium, Poola Vabariigi suursaatkond.

HÕFFi eelüritusena tähistati Lemi sünniaastapäeva juba 5. ja 6. juunil, kui Haapsalus oli avatud muinasjututelk, esitleti raamatut “Robotite muinasjutud”, kuulutati välja laste fantaasiarobotite valmistamise konkursi võitjad ja suleti pidulikult “Robotite muinasjuttudest” inspireeritud illustratsioonide näitused.

Roboteid hinnati kolmes vanusegrupis ja eraldi Lego Spike robotite kategoorias. Konkursi peavõitja oli Johann Emil Klemmer, kes sai autasuks Priit Pärna illustratsiooni muinasjutule “Automateuse sõber”. Laste meisterdatud roboteid saab näha ka HÕFFi ajal Haapsalu kultuurikeskuses.

Fookust toetavad Poola Vabariigi suursaatkond ja Adam Mickiewiczi instituut.

lem-poster-veeb.jpg