Lem 100

Tänavuse Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali fookus on pühendatud legendaarsele Poola ulmekirjanikule Stanisław Lemile, kelle sünnist täitub 12. septembril sada aastat.

HÕFF tähistab juubelit kahes osas. 5.–6. juunini avati Haapsalus muinasjututelk, esitletakse raamatut “Robotite muinasjutud”, kuulutati välja fantaasiarobotite valmistamise konkursi võitjad ja suleti pidulikult “Robotite muinasjuttudest” inspireeritud illustratsioonide näitused. 13.–15. augustini – HÕFFi ajal – näeb aga Haapsalus Stanisław Lemi teoste järgi valminud filme, toimub Ööülikooli loeng „Navigaator Stanisław. Taruteadvuse kosmoserändude päevikud: otse silmapiirini ja siis vasakule”, lektoriteks Jaak Tomberg ja Andrus Laansalu, avatakse ulmelugemispesa ja mitu näitust, sh laste robotikonkursile saadetud töödest.

Stanisław Lemi teaduslik-fantastilisi teoseid on tõlgitud 49 keelde ja müüdud 40 miljonit eksemplari, mis teeb Lemist ühe kõige populaarsema ulmekirjaniku maailmas. Isepäise kirjanikuna meeldis Lemile ujuda vastuvoolu ja mõtiskleda teemadel, mis puudutasid inimkonna piiratust. 1970. aastatel kritiseeris ta laiadele massidele orienteeritud Ameerika kaasaegset ulmekirjandust. Seetõttu võeti talt Ameerika Ühendriikide ulmekirjanike organisatsiooni Science Fiction and Fantasy Writers of America auliikme staatus. Kui seda hiljem taastada taheti, keeldus kirjanik sellest.

Kuigi Lem kirjutas palju, võib tema raamatute alusel valminud pikke filme üles lugeda kahe käe näppudel. Rohkem on lühifilme, kuid need on harva jõudnud rahvusvahelisele areenile. HÕFFi kavas on augustis kolm Lemi ainetel valminud filmi: Andrei Tarkovski “Solaris”, Andrzej Wajda “Kihiline” ja lühianimafilm “Trurli masin”. Kaudsemat Lemi vaimustust näitab ka 1977. aastal valminud Avo Paistiku animafilm “Pühapäev”.

Fookust toetavad Poola Vabariigi suursaatkond ja Adam Mickiewiczi Instituut.

lem-poster-veeb.jpg