fbpx

Cthulhu kutse

The Call of Cthulhu

H.P. Lovecraft 130

USA
2005
47`
Rež: Andrew Leman
Sts: Sean Branney (H. P. Lovecrafti samanimelise jutustuse järgi)
Os: Matt Foyer, David Mersault, Noah Wagner
Op: David Robertson
Mont: David Robertson
Muusika: Troy Sterling Nies, Ben Holbrook, Nicholas Pavkovic and Chad Fifer
Tootja: Sean Branney, Andrew Leman
Keel: tummfilm

Sünopsis

H. P. Lovecraft on 20. sajandi kõige olulisem õuduskirjanik, kelle teosed on inspireerinud loendamatuid filmiloojaid alates Guillermo del Torost, John Carpenterist ja Ridley Scottist ning lõpetades Stuart Gordoni ja Brian Yuznaga. Seetõttu on mõnevõrra üllatav, et tema lugude otseseid ekraniseeringuid leidub vaid üksikuid ning neist kõige õnnestunumaks peetakse kahtlemata fännifilmina sündinud “Cthulhu kutset”.
Film põhineb Lovecrafti mütoloogia samanimelisel tüvitekstil, mis avaldati esmakordselt 1928. aastal. Francise-nimeline noormees saab surevalt professorilt päranduseks uurimuse Cthulhu-nimelisest võikast kultusest. Loomulikult asub ta seda ka ise uurima ning avastab, et meresügavuses on ärkamas iidne kurjus – kohutav pooljumal nimega Cthulhu, kes kujutab endast midagi nii võõrikut, et isegi lühiajaline kokkupuude temaga võib mõjuda inimmõistusele laastavalt.
Tegemist on õudusfilmide žanri suurteosega, mille muudab kordumatuks klassikalist tummfilmi jäljendav visuaal. Teatraalne näitlemine ning nurgelised doktor Caligari kabinetti meenutavad dekoratsioonid annavad filmile veidralt unenäolise ning võõriku atmosfääri, mis sobib imehästi kokku Lovecrafti lugudega.
Mõneti võib “Cthulhu kutset” kõrvutada ka 2018. aastal HÕFFil linastunud Sean Branney filmiga “Pimeduses sosistaja”.

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

 

 

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival