fbpx

Cthulhu kutse

The Call of Cthulhu

H.P. Lovecraft 130

USA
2005
Rež: Andrew Leman
Os: Matt Foyer, John Bolen, Ralph Lucas

Sünopsis

H.P Lovecraft on kindlasti 20-nda sajandi kõige olulisem õuduskirjanik, kelle tekstid on inspireerinud loendamatuid filmiloojaid alates Guillermo del Torost, John Carpenterist ning Ridley Scottist ning lõpetades Stuart Gordoni ja Brian Yuznaga. Seetõttu on mõnevõrra üllatav, et tema lugude otseseid ekraniseringuid leidub vaid üksikuid ning neist kõige õnnestunumaks peetakse kahtlemata puhtal fännifilmina sündinud Cthulhu kutset.

Film baseerub Lovecrafti mütoloogia samanimelisel tüvitekstil, mis avaldati esmakordselt 1928 aastal. Francise nimeline noormees saab surevalt pfofessorilt päranduseks uurimuse, Cthulhu nimelisest võikast kultusest. Loomulikult asub seda ka ise uurima ning avastab, et meresügavuses on ärkamas iidne kurjus - kohutav pooljumal nimega Cthulhu, kes kujutab endast midagi nii võõrikut, et isegi lühiajaline kokkupuude temaga võib mõjuda inimõistusele laastavalt.

Tegemist on kõhkluseta õudisfilminduse suurteosega, mille muudab eriti kordumatuks klassikalist tummfilmi jäljendav visuaal. Selle teatraalne näitlemine ning nurgelised Doktor Caligari kabinetti meenutavad dekoratsioonid annavad filmile veidralt unenäolise ning võõriku tunnetuse, ning annavad vahetult edasi Lovecrafti lugudes valitsevat õhustikku. Muutes selle läbi filmi üheks maailma parimaks Lovecrafti adaptsiooniks.

Mõneti võib “Cthulhu kutset” kõrvutada 2018. a HÕFFil demonstreeritud Sean Branney filmiga „Pimeduses sosistaja” (2011, The Whisperer of Darkness).

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

 

 

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival