Džuudopoisid

Local title
Džuudopoisid
Director
Ivo Eensalu, Virve Koppel
Country
Estonia
Year
1987
Festival
HÕFF 2022
Programme
HÕFF Retro
Genre
family, adapted screenplay
Subject
children, friendship, sport

Millises Eestimaa kaunis alevikus toimusid “Džuudopoiste” filmivõtted? Milliseid tunde pidi õpilastele andma lavastuse peategelane õpetaja Martin? Kuidas nimetatakse riietust, mida džuudos kasutatakse?

Neile ja veel väga paljudele küsimustele leiab vastuse pisut unustusehõlma vajunud ETV telelavastusest “Džuudopoisid”, mis põhineb Janno Põldma samanimelisel jutustusel (esmatrükk 1985) ja räägib väikese Vilgumäe maakooli poistest, kes uue õpetaja ärgitusel hakkavad harrastama eksootilist spordiala džuudot.

Esimene sõit Tallinna. Esimene spordivõistlus, ja kohe pealinna poiste vastu… Külmavärinad tulevad peale, kui neid aegu meenutada. Ivo Eensalu lavastatud “Džuudopoisid” on pesueht retrolaks, lavastus elust enesest, mis tuletab meelde, kui rajud olid Gorbatšovi kuiva seaduse aegsed 1980ndad nii õpilastele, õpetajatele kui kogu ühiskonnale. Eksistentsi nimel tuli võidelda paljude asjade nimel. Legendaarseks on saanud telelavastuse episoodid, milles kooli õppealajuhataja Kask (Silvia Laidla) räägib kuulitõuke kasulikkusest kasvavale noorsoole. Või stseen, kuidas džuudopalavikus poisid ostavad külapoe valgest riidest tühjaks, et endale kimonod õmmelda. Veel aastaid hiljemgi on selle stseeni võttekohaks olnud Ruila külapoe müüjad meenutanud, et valge riie oli pärast telelavastuse näitamist kõige minevam kaup. Mõnusaid äratundmishetki oma nooruspõlvest on selles lavastuses kuhjaga.

Meeleolukas retroseanss koos külalistega jätkab HÕFFi traditsiooni taaselustada vanu ETV telemängufilme ja -lavastusi – nii on Haapsalus ekraanile jõudnud “Kevad südames”, “Keskpäev”, “Kollane mask” ja “Rops”. Õpetaja Martini osas näeme ürgandekat Märt Visnapuud, teiste seas astuvad üles ka legendaarsed Salme Reek ja Silvia Laidla. Koolipoisse kehastavad Aare Jaanus, Erki Adler, Sören Ruutsoo ja teised, näha saab legendaarse džuudotreeneri Andres Lutsari õpilasi.

Linastusel on kohal lavastaja Ivo Eensalu koos näitlejatega.

Director
Ivo Eensalu, Virve Koppel
Cast
Andres Lutsari džuudopoisid, Märt Visnapuu, Salme Reek, Silvia Laidla jpt
Music
Igor Garšnek
Production
Eesti Televisioon
Runtime
Language
Estonian

Screenings

Retrosaal Haapsalu Kultuurikeskus
ScreeningDžuudopoisid
Q&A guestsJanno Põldma, Ivo Eensalu, Märt Visnapuu, Aare Jaanus