Maailma esilinastus

HÕFFi pidulik avamine ja film 'Mootorsaed laulsid'

Ingliskeelne pealkiri
HÕFF Opening Ceremony with Chainsaws Were Singing'
Režissöör
Sander Maran
Riik
Eesti
Aasta
2024
Festival
HÕFF 2024
Programm
HÕFFi Eesti žanrifilmide võistlusprogramm
Žanr
komöödia, õudusfilm
Teema
peresuhted, armastus, surm, suhted vanematega, seiklused, huumor

Juba 19. korda toimuv Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival kuulutab kevade välja lauluga. Nimelt kohtuvad HÕFFi avaõhtul progerokk-kontsert ja uhiuus Eesti splatter-õuduskomöödia "Mootorsaed laulsid".

Festivali avamise puhul tulevad esitusele Kai Tarmula lavastatud muusikalist "Kuidas kuningas kuulsaks kippus“ pärit laulud, mida esitavad Läänemaa ühisgümnaasiumi õpilased Antti Kammiste juhitava vilistlasansambli saatel. Etteaste on pühendatud laulude autorile, legendaarse telelavastuse „Kuidas kuningas kuu peale kippus” heliloojale Peeter Volkonskile, kes saab kätte HÕFFi tänuauhinna.

Tseremooniale järgneb festivali avafilm – 10 aastat salaja valminud õuduskomöödia "Mootorsaed laulsid” ajalooline maailmaesilinastus.

Sae tõmbab käima Jameson, kes pakub külalistele tervitusjooki. Hilisõhtuni saab julgust ja inspiratsiooni Hulkuri baarist, meeleolu loob DJ Tom Lilienthal.

NB! Enne ürituse algust on kõigil võimalik end jäädvustada veripunasel vaibal koos tänavuse festivali maskotiga. Piduliku hetke sujuvaks tabamiseks palume kultuurikeskusesse tulla hiljemalt kell 18.30. Avatseremoonia kestab orienteeruvalt 30 minutit, mille järel jõuab ekraanile festivali avafilm.

Filmist "Mootorsaed laulsid” lähemalt:

Ja Eesti žanrifilmi klassika on sündinud!

Verivärske ja häbitu action-õudus-muusikal-komöödia „Mootorsaed laulsid” – film, milles kasutatakse mootorsaagi igasugu eriotstarbel, aga paraku mitte tööriistana.

Süžee on lihtne: üks krutskeid täis verine mootorsaemõrtsukas keerab värske armupaari elu pea peale ja alguse saab hullumeelne seikluste rägastik. Aga žanrifilmide võlu on ju teadupoolest hoopiski muus kui süžees. Ise kirglikult nüritühjasid filme jälestav fanaatik Sander Maran hoolitseb selle eest, et siin filmis oleks vaatajale ikka VÄGA palju head kraami.

Lõbusalt üle võlli killid ja ämbrite viisi verd? Olemas. Romantiline armastusliin? Olemas. Mootorsae soolo? Muidugi. Spontaanselt plahvatavad autod, püssipõmmid ja autodega kihutamine? Otse loomulikult! Killer-haug, laulev rott ja lendav beebi? Mhmh! Nilbed twincest-kaksikud, lesbi-siil ja üleloomulik Bukkake külmkapp? Mm, liigume lihtsalt edasi…

Nohiklikud õudusfilmiviited, kirjud karakterid või kauni meloodiaga lootusetult kummitama jäävad originaalsed laulud – kompott on rikkalik ja veidrust jagub igale maitsele.

"Mootorsaed laulsid” puhul ei saa märkimata jätta filmi erakordset valmimislugu. Filmikooli ängile ja tõsise euro-kunstikino atmosfäärile kerge fakkjuu teinud Maran kutsus 2013. aastal kokku sõpradest ja vendadest koosneva pahaaimamatu võttemeeskonna – hullumeelne stsenaarium sai ühe karmi suvega üles filmitud ja projekt pidi esialgu linastuma 2014. aasta HÕFFil. Ja siis läks aega. Ja aega. Ja veel aega.

Katsetades kõiksugu postproduktsiooni variante ja visates olematut raha tuulde, sai filmitegijal villand ja nii ta maadles lõpuks terve kümnendi, et oma kireprojekt üksinduses valmis nokitseda, tehes olude sunnil üksi ära kogu mitmekümne inimese postproduktsiooni töö: montaaž, visuaalefektid, color grade, helikujundus, muusika arranžeerimine, orkestratsioon jne. Ja selle sihikindla töö tulemus on... oivaline!

Aastaid HÕFFil žanrifilme endasse haaranud Maran tõepoolest teab, kuidas meelt lahutada ja ta teeb seda paganama hästi, mängides enesekindlalt hea-hea ja nii-halb-et-hea piirimail. Kui teile kõlab hästi kombinatsioon "Texase mootorsaemõrvad”, Monty Python, South Park, Edgar Wright ja... "Les Misérables”, siis "Mootorsaed laulsid“ lööb teid täielikult jalust! Tahes-tahtmata on tegu selle aasta ühe kõige erilisema filmiga.

Värskelt värvika näitlejate ansambli hulka kuuluvad kaasprodutsendist näitleja Karl-Joosep Ilves, Haapsalu oma Laura Niils (Must kast, Rakvere teater), näitekirjanik ja teatrinäitleja Janno Puusepp (Must JaAm, Vilde teater), Rita Rätsepp ("Pilvede all”, "Bande”), Mart Toome ("Nimed marmortahvlil”, Linnateater), Mart Vugt ("Sangarid”, Salme teater), Thomas Kolli ("The Most Beautiful Day”, "Täitsa lõpp”), Rasmus Merivoo ("Tulnukas”, "Kratt”), kõik need Maranid ja palju teisi uustulnukaid. Teiste seas võib eriti terane kõrv teatud kohas ära tunda ka Koit Toome lauluhääle.

Peale selle, et film on režissööri sõnul inspireeritud Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalil käimisest, kehastab põhipahalase Killeri tegelaskuju ei keegi muu kui festivali kunagine tegevjuht Martin Ruus! Ulaka topelt-näitlejadebüüdi teevad ka aastaid HÕFFi lühifilmide programmi koostanud kaksikud Ra Ragnar ja Henryk Johan Novod ning vilksamisi näeme lihakirve kätte suremas isegi festivali endist pikaaegset juhti Maria Reinupit.

Filmitegijad paluvad tänada võttemeeskonda, näitlejaid, pereliikmeid, sõpru ning kõiki teisi, kes 10 aastat filmi valmimisele kaasa elasid.

Režissöör
Sander Maran
Stsenarist
Sander Maran
Osades
Karl-Joosep Ilves, Laura Niils, Martin Ruus, Janno Puusepp, Rita Rätsepp, Mart Toome, Ra Ragnar Novod, Henryk Johan Novod, Peeter Maran, Mart Vugt, Thomas Kolli, Rasmus Merivoo, Kaur Maran
Produtsent
Kaur Maran, Sander Maran, Karl-Joosep Ilves, Jan Andresson
Operaator
Andres N. Raam
Kestus
Keel
eesti
Subtiitrid
eesti, inglise

Seansid

Teatrisaal Haapsalu kultuurikeskus
Seanss019101 / HÕFFi pidulik avamine ja film 'Mootorsaed laulsid'
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedSander Maran (Director, Producer, Screenwriter), Jan Andresson (Producer), Kaur Maran (Producer, Cast), Martin Ruus (Cast), Peeter Maran (Cast), Janno Puusepp (Cast)
Q&A kestus
Seansi kestus
Treiler
for chat functionality lives in data.yaml