Kiskja

Ingliskeelne pealkiri
Predator
Režissöör
John McTiernan
Riik
USA
Aasta
1987
Festival
HÕFFi filmiklubi
Programm
HÕFFi Filmiklubi
Žanr
õudusfilm

Kultuslik märulifilm Arnold Schwarzeneggeriga peaosas. USA erirühm läheb salajasele operatsioonile džunglisse, kus hakkavad juhtuma õudused - "keegi nähtamatu" notib jõhkral moel rühma liikmeid.

Miks just "Kiskja" ja HÕFFi filmiklubi?

Fänn, režissöör ja maikuu filmiklubi külaline Janno Jürgens selgitab: "Mäletan, back in the days, kui Haapsalu Pargi tänava korrusmajadest ainult Gaavril satt oli ja kuidas ta seda teistele korrusmajadele jagas. Pikka kaablit pidi kaluri majadest kooperatiivi majadesse. Ainus kiiks oli, et kõik pidid vaatama just seda, mida hr Gaaver parasjagu ise vaatas: Pro 7, RTL, RTL2, Sat 1 jne. Tema otsustas, mis filmi täna vaadatakse. Õhtused filmid hakkasid täpselt 21.15. Kavast (paberist) aeti järge, põhifilm jooniti alla ja palvetati, et Gaaver õige kanali peal hoiaks. Kuskilt mujalt neid filme ei saadud ega nähtud. Eksklusiivne, eriline, maagiline ja kordumatu, ent Gaavri kontrolli all sündmus. Üldjuhul temaga klappis, aga kui juhtus, et mees valis mingi teise kanali, siis tuli nii mõnigi kord helistada ja lunida õiget. Seekord, kui "Kiskja" Pro 7 pealt tuli, klappis. Kõik oli paigas. Mikrolaineahjus juustusaiad ja kakao.

Ehkki "Kiskja" liigitatakse peamiselt action-klassikaks, mõjus see toona väikese poisi silmadele tõsise õudukana. Mind võlus ääretult, kuidas looduse rüppe asetatakse midagi meie jaoks loomulikust kauget, mingi teine äärmus - tulnukas. Just sellest kontrastist vallanduv energia köidab tähelepanu ja hoiab pinget. Nähtamatult selle loomulikkuse sees varitsev seletamatu miski. Täiesti originaalne olukord, kus madistada. Soome psühholoog Kimmo Takanen kirjutab tundelukkudest. Traumaatilistest hetkedest lapsepõlves, mis mõjutavad meid emotsionaalselt täiskasvanueani välja. Ja sellest, kuidas me peaksime neid lukke murdma, muidu jääme igaveseks juhituks nendest lapsepõlve tunnetest. "Kiskja" tekitatud tundelukku aga ei teagi, kas on vaja murda. Las see lukk vast jääb. See on positiivne lukk. See viib mind tagasi Haapsalu Pargi tänava Parveka džungli sitasaareni, kus pea kohale ulatuvatel puudeokstel varitseb nähtamatu oht, rohi on rohelisem ja taevas sinisem ja maailm üks piiritu ning müstiline koht, kus kõik on võimalik."

Režissöör
John McTiernan
Stsenarist
Jim Thomas, John Thomas
Osades
Arnold Schwarzenegger, Shane Black, Carl Weathers
Produtsent
John Davis, Lawrence Gordon, Joel Silver
Operaator
Donald McAlpine
Monteerija
Mark Helfrich, John F. Link
Helilooja
Alan Silvestri
Rahvusvaheline müük
Twentieth Century Fox
Kestus
Teised festivalid
Berlin

Seansid

Rõdusaal Haapsalu kultuurikeskus
SeanssKiskja
Subtiitrideesti
Treiler