Kõrvetavalt jäine

Ingliskeelne pealkiri
Born American
Pealkirja originaal
Jäätava polte
Režissöör
Renny Harlin
Riik
Soome, USA
Aasta
1986
Festival
HÕFF 2024
Programm
HÕFFi retro
Žanr
märul
Teema
vangla, poliitika

Renny Harlini ("Die Hard 2") debüütfilm jutustab kolmest lõbujanulisest ameerika noormehest, kes musta Mercedesega sõidavad Helsingist Lapimaale jahti pidama ja otsustavad naljaviluks ületada Nõukogude Liidu piiri. Peagi mehed arreteeritakse, järgneb nende brutaalne piinamine KGB poolt ja ainuke võimalus vangilaagrist elusalt pääseda on põgenemine.

Kolme erineva pealkirja all (Soomes "Jäätäva polte", Inglismaal "Arctic Heat" ja USA-s "Born American) levisse lastud filmi peaosalist pidi kehastama karatemeister Chuck Nurris, kuid lõpuks tuli leppida viimase poja Mike´iga.

Kuigi "Kõrvetavalt jäine" sündis Hollywoodi kommunismivastaste märulifilmidega ("Red Dawn", "Red Heat", "Rambo"-triloogia jpt) võrreldes olematu raha, tänases vääringus umbes viie miljoni euro eest, oli see toona siiski kalleim Soome film. Produtsent Markus Selin kavandas Soome filmiturul ennenägematult moodsat turunduskampaaniat, mis oleks tekitanud murrangu kodumaises filmitoodangus. Filmi reklaamiti kui julge poliitilise sõnumiga linateost, mis käsitleb kompromissitult karmi ja hirmutavat välispoliitikat USA ja Nõukogude Liidu vahel. Paraku pidi esilinastus oma aega ootama, sest Nõukogude-vastane film jäi tsensuuri ja õigussüsteemi hammasrataste vahele – selle saatuse üle käis arutelu terve aasta. Kui esialgu toodi filmi tagasilükkamise põhjuseks selle välispoliitiline ebakorrektsus, siis hiljem hakati seda süüdistama põhjendamatus vägivalla eksponeerimises.

Kui filmi tsenseeritud versioon lõpuks Soomes välja tuli, oli huvi selle vastu küllalt napp. Paremini läks USA-s, kus seda levitati rohkem kui tuhande koopiaga ja see tõusis esimese nädalavahetuse järel vaadatuimate filmide edetabelis seitsmendale kohale. Autorid ei näinud sellest rahast muidugi pennigi, sest kogu tulu jäi filmi USA rahastajatele.

Pealtnäha kurva saatusega filmil oli aga ka helgem pool. "Kõrvetavalt jäine" oli nii Selinile kui Harlinile koolitöö, mis viis mõlemad mehed peagi oma ala tippu. Harlin jätkas karjääriga Hollywoodis ja tõusis seal esimese kaalukategooriaga lavastajate hulka selliste filmidega nagu "Elm Streeti luupainaja" neljas osa, "Visa hing 2" ja "Kaljuronija". Markus Selinist on aga tänaseks saanud üks tuntumaid Soome filmiprodutsente, kelle filme – näiteks "Paha maa", "Puhastus" ja "Matti" – teab väga hästi ka Eesti kinopublik.

Helmut Jänes

Filmi juhatab sisse Soome Instituudi esindaja, kirjanik Peep Ehasalu.

Režissöör
Renny Harlin
Stsenarist
Renny Harlin, Markus Selin
Osades
Mike Norris, Steve Durham, David Coburn, Thalmus Rasulala, Albert Salmi
Produtsent
Markus Selin
Operaator
Henrik Paersch
Monteerija
Paul Martin Smith
Helilooja
Richard G. Mitchell
Levitaja
KAVI
Kestus
Keel
inglise
Subtiitrid
inglise

Seansid

Keldrisaal Haapsalu kultuurikeskus
Seanss029302 / Kõrvetavalt jäine
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
for chat functionality lives in data.yaml