Puuduolev

Ingliskeelne pealkiri
The Missing
Pealkirja originaal
Iti mapukpukaw
Režissöör
Carl Joseph E Papa
Riik
Filipiinid, Taimaa
Aasta
2023
Festival
HÕFF 2024
Programm
HÕFFi põhiprogramm
Žanr
luulufilm
Teema
sõprus, kuuluvus

Filipiinide poolt parima mitteingliskeelse filmi Oscarile esitatud ja Cinemalaya festivalil parima filmi auhinna pälvinud ulmesugemetega animafilm "Puuduolev" vaatab kohalikku kultuuri läbi globaalse pilgu, keskendudes inimeste väärkohtlemisele ning selle tagajärgedele. Loo visuaalne stiil on siiski ainult üks külg mitmetahulisest puslest, kus olulist rolli mängivad ka fantaasia ja tulnukad, kes peategelast ära viia soovivad. Või soovib seda hoopis peategelane ise?

Eric on animaator, kes elab üsna tavalist elu. Tal on mõnus, kuid mustusest kubisev korter, hästi tasustatud töö ning partner, kellest ta hoolib. Üks silmatorkav asi Ericu juures on aga see, et tal puudub suu, sõna otseses mõttes. Ühel päeval saab ta kõne oma emalt Rosalindalt, kes palub uurida, miks ta ei saa Ericu onuga ühendust. Onu külastades selgub, et too on juba mitu päeva surnud. Haavatavas seisundis Eric näeb nüüd taas tuttavat tulnukat, kes soovib ta Maalt ära viia. Või vähemasti kujutab ta seda enesele ette?

"Puuduolev" on stiilipuhas rotoskoopiline animafilm, mis jälgib Ericu elu keerdkäike pärast tuttava tulnuka saabumist ja onu surma. Mõlemad sündmused sunnivad Ericut meenutama oma minevikku ja lahti harutama mälestusi, mis on kadunud ajusoppidesse.

Mulle meeldivad filmid, kus alateadvusesse süübimiseks kasutatakse leidlikke võtteid. Kütkestav ja värviline visuaalne stiil on ligitõmbav ning tõenäoliselt saab enim tähelepanu, kuni lõpuks hakkab loo point vägisi läbi pressima. Animatsioon ei jää siin ainult visuaalseks, vaid muutub ka looliselt vajalikuks elemendiks. Tugev sümbolism, julge stiil ja oskuslikult jutustatud lugu, mis seob hästi fantaasia ja reaalse elu psühholoogilised protsessid, nagu lein, viha ja andestamine.

Väikene hoiatus siiski, sest loo teatud elemendid on häirivad.

Raiko Puust

Režissöör
Carl Joseph E Papa
Stsenarist
Carl Joseph Papa
Osades
Carlo Aquino, Gio Gahol, Dolly De Leon
Produtsent
Geoderic Lomuntad
Operaator
Jethro Jamon
Monteerija
Benjamin Gonzales Tolentino
Helilooja
Teresa Barrozo
Rahvusvaheline müük
Project 8 Projects
Kestus
Keel
filipiini
Subtiitrid
inglise
Teised festivalid
Rotterdam

Seansid

Rõdusaal Haapsalu kultuurikeskus
Seanss029203 / Puuduolev
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
for chat functionality lives in data.yaml