Ära räägi kurja

Ingliskeelne pealkiri
Speak No Evil
Pealkirja originaal
Gæsterne
Režissöör
Christian Tafdrup
Riik
Taani
Aasta
2022
Festival
HÕFF 2022
Programm
HÕFFi Põhiprogramm
Žanr
psühholoogiline draama, õudukas
Teema
peresuhted, ahistamine, vägivald, väärkohtlemine

Taani perekond sõbruneb Toskaanas puhkusel olles Hollandist pärit perega. Kuu aega hiljem saabub kutse tulla Hollandisse külla. Kuigi see tundub esmapilgul pisut kahtlane, otsustatakse kutse siiski vastu võtta. Peagi saab pahaaimamatutele taanlastele selgeks, et küllakutsujate sõbralikkus on mask, mille taga peitub kurjus. Teeseldud taaskohtumisrõõm asendub kiiresti kummalisevõitu arusaamatustega, mis päädivad külaliste kiire lahkumisega. Siiski peab juba koduteel olev auto tegema tagasipöörde nn sõprade juurde, kes paluvad eelnenu unustada ja alustada sõbralike suhete taasloomist puhtalt lehelt. Ei möödu kaua aega, kui selgub, milleks nad õigupoolest Hollandisse kutsuti ning mis roll on neil mängida üha enam kurjemaks muutuvate võõrustajate elus.

Taani näitleja ja režissööri Christian Tafdrupi psühholoogiline õuduspõnevik hingab samas rütmis selliste linateostega nagu Michael Haneke koduhõivepõnevik "Funny Games" (1997). “Ära räägi kurja” on üheaegselt satiir, šokifilm, aga ka hoiatusfilm sellest, kuidas ühiskonnas kehtestatud sotsiaalsed reeglid võivad alistada terve mõistuse ja looduselt inimestele antud instinktid. Püüdes vastu astuda inimnäolisele kurjusele, muutume me mängukanniks saatuse käes, mis ei hooli sellest, mida me inimloomusest teame ja sellest eeldame.

Kuigi loodame ja soovime, et suhted Taani ja Hollandi vahel jäävad endiselt soojaks ja sõbralikuks, veenab “Ära räägi kurja” meid vastupidises ja palub meelde tuletada ammutuntud vanasõna “Kümme korda mõõda ja üks kord lõika”.

Film esilinastus tänavusel Sundance´i filmifestivalil.

Režissöör
Christian Tafdrup
Stsenarist
Christian Tafdrup, Mads Tafdrup
Osades
Morten Burian, Sidsel Siem Koch, Fedja van Huêt, Karina Smulders
Produtsent
Jacob Jarek
Operaator
Erik Molberg Hansen
Monteerija
Nicolaj Monberg
Muusika
Sune Kølster
Produktsioon
Profile Pictures
Levitaja
Estinfilm
Rahvusvaheline müük
Trust Nordisk
Kestus
Keel
taani, inglise, hollandi
Subtiitrid
eesti, inglise
Teised festivalid
Sundance
Režissöör
Christian Tafdrup

Seansid

Suur saal Haapsalu Kultuurikeskus
SeanssÄra räägi kurja
Subtiitrideesti, inglise
Treiler