Reede 13

Ingliskeelne pealkiri
Friday, the 13th
Režissöör
Sean S. Cunningham
Riik
USA
Aasta
1980
Festival
HÕFF 2022
Programm
HÕFF Retro
Žanr
õudukas
Teema
vägivald, noored, kättemaks

Aasta 1980 kevadeks, kui mõned silmatorkamatuks jäänud filmid produtseerinud ja lavastanud Sean S. Cunningham (s 1941) tõi kinno jõhkra rapperi teismelisi jahtivast ja metsikusi armastavast sarimõrvarist, oli slasher-žanr näinud juba mitmeid tänaseks absoluutseks klassikaks saanud õudukaid, alustades Wes Craveni debüütfilmist "Viimane maja vasakul" (1972) ja lõpetades John Carpenteri "Halloweeniga" (1978). Just viimane oli suureks inspiratsiooniallikaks ka Cunninghamile. Nüüdseks on tema kõige kuulsamale filmile tehtud üle kümne järje ja selle hokimaskiga peakangelane Jason Voorhees on suurele ekraanile naasnud juba rohkem kui 30 aastat.

Kristallijärve suvelaagris upub 1957. aastal Jasoni-nimeline poiss. Aasta hiljem tapetakse samas teismelised noortenõustajad, kes Jasoni järel valvama oleks pidanud. Juhtum jääb lahendamata ja laager suletakse. 21 aastat hiljem avatakse aga taas uksed ja tänu sinna kutsutud tragidele teismelistest laagriabilistele saab koht uue hingamise. Seda senikauaks, kuni saabub äike ja kõuekärgatuse saatel tapetakse esimene ohver... Ei lähe kaua, kui mõrvari kirev taparelvade hulk leiab rakenduse ka teiste noorte peal.

Kui esialgu arvati, et väikese-eelarvelisest õudukast kujuneb "Halloweeni" järjekordne hale vari, kus püütakse populaarset filmi lihtlabaselt jäljendada, siis erinevalt kriitikutest võtsid fännid linateose kiiresti omaks. Filmi trump ja efekt ei seisne mitte niivõrd tapmiste rohkuses, vaid seninägematul süžeel, mis tõi õudusfilmi ühena esimestest "cabin in the woods"-stiili ja mitmed teised õudusfilmi snitid, mis said hiljem rapperite kohustuslikuks osaks, muutes esialgu geniaalsena paistnud stiilivõtted odavaks klišeeks. Kindlasti ei tohi filmi vaatama asudes unustada aega, kui see on tehtud. 1970. aastate lõpp ja 1980. aastate esimene pool kubiseb sadadest sadistlikest õudukatest, kus noori seksikaid ameerika teismelisi asub jahtima arutu sarimõrvar. "Reede 13" pakkus aga üleekspluateeritud võttele teistsuguse lahenduse, mis oli vaatajatele šokk ja mida võib teatavas mõttes võrrelda ka Hitchcocki "Psühho" efektiga, viies vaataja hämmingusse.

HÕFF soovib "Reede 13" esimese filmi näitamisega alustada traditsiooni, mis tooks igal aastal – reedesel päeval – vaatajate ette ühe selle sarja filmi. Seega, kui veab ja maailmas taas tasakaal leitakse, rõõmustame juba 2023. aastal publikut Steve Mineri filmiga "Reede 13, osa 2".

Režissöör
Sean S. Cunningham
Stsenarist
Victor Miller
Osades
Adrienne King, Betsy Palmer, Kevin Bacon
Produtsent
Sean S. Cunningham, Steve Miner
Operaator
Barry Abrams
Monteerija
Bill Freda
Helilooja
Harry Manfredini
Produktsioon
Georgetown Productions Inc., Sean S. Cunningham Films
Levitaja
Filmbank Media
Rahvusvaheline müük
Paramount Pictures
Kestus
Keel
inglise
Subtiitrid
inglise

Seansid

Rõdusaal Haapsalu Kultuurikeskus
SeanssReede 13
Subtiitridinglise
SissejuhatajaElektriteatri programmi 'Õõvarõõm' kuraator Kalver Tamm
Treiler