Tähepoiss

Ingliskeelne pealkiri
The Son of the Stars
Pealkirja originaal
Fiul stelelor
Režissöör
Calin Cazan, Mircea Toia
Riik
Rumeenia
Aasta
1988
Festival
HÕFF 2024
Programm
HÕFFi retro
Žanr
multifilm
Teema
retro

Kui nõukogude noortele jäi "Kolmanda planeedi saladus" vaat et ainukeseks täispikaks ulmefilmiks, mida tsiteeriti peast, siis samuti siinpool raudset eesriiet sündinud rumeenlaste 1980. aastate metsikud ja sürreaalsed kosmoseseiklused olid meile kättesaamatud ja praktiliselt tundmatud. HÕFFil näidatav ja nii "Tähesõdade" saagast, eelkõige filmist "Impeerium annab vastulöögi", "Tulnukast" ja "Solarisest", aga ka "Tarzanist" inspireeritud "Tähepoiss" on üks sellistest.

Aastal 6470 saavad abikaasadest uurijad salapärase hädasignaali aastakümneid varem kaduma jäänud naisastronaudilt. Minnes asja uurima, peavad nad jätma oma poja Dani ihuüksi kosmoselaeva pardale, kes satub džunglisarnasele planeedile, mida asustavad sibulakujulised tulnukad. Planeedist saab poisi kodu ja tulnukatest tema õpetajad, kes kasvatavad noorukist Luke Skywalkeri kombel võitluskunste valdava noormehe, kes peab vastu astuma metsikul planeedil varitsevatele ohtudele.

"Tähepoiss" on jätkuks tandemi Călin Cazan ja Mircea Toia imelisele animafilmile "Delta kosmosemissioon", mis valmis kaks aastakest varem. Kombineerides lääne filmides nähtud ulmežanrit Jaapani anime elementidega, pannes taustaks kõlama Rumeenia süntpopi pioneeri, tänagi aktiivselt muusikat viljeleva ja kontserte andva Stefan Elefteriu psühhedeelse muusika, on see pea 40 aastat tagasi valminud hullumeelne animafilm hämmastavalt elujõuline, mistõttu filmi taasavastamine ja selle restaureerimine ning digitaliseerimine eelmisel aastal on ainult kahe käega tervitatav tegevus.

Helmut Jänes

HÕFFi retrolinastus on eelsoojenduseks Tartu Elektriteatris mai teisel nädalal (6.–12.05) toimuvale Ida-Euroopa ulmefilmidele pühendatud festivalile Stalking Eastern Europe, kus on kavas ka sama tandemi eelmainitud film "Kosmosemissioon Delta".

Režissöör
Calin Cazan, Mircea Toia
Stsenarist
Calin Cazan, Mircea Toia
Operaator
Calin Cazan, Mircea Toia
Monteerija
Calin Cazan, Mircea Toia
Helilooja
Stefan Elefteriu
Levitaja
Star Music
Kestus
Keel
romanian
Subtiitrid
inglise

Seansid

Keldrisaal Haapsalu kultuurikeskus
Seanss019301 / Tähepoiss
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
for chat functionality lives in data.yaml