Thriller - julm film

Ingliskeelne pealkiri
Thriller: A Cruel Picture
Pealkirja originaal
Thriller - En grym film
Režissöör
Bo Arne Vibenius
Riik
Rootsi
Aasta
1974
Festival
HÕFF 2024
Programm
HÕFFi retro
Žanr
kriminaalfilm
Teema
vägivald, väärkohtlemine, kodust ära jooksmine, kättemaks

Noore neiuna vägistatud ja šoki tagajärjel tummaks jäänud Madeleine (sexploitation-filmide supertäht Christina Lindberg) elab isoleeritult oma vanemate talus. Ühel päeval otsustab ta isakodust lahkuda, et alustada iseseisvat elu linnas. Ta astub pahaaimamatult autosse, milles istub võluv härrasmees Tony, kes lubab teda sihtpunkti sõidutada. Vahepeatus tehakse härrasmehe luksuslikus kodus, kus Madeleine saab teada kohutava tõe oma edasise saatuse kohta. Mees osutub sadistlikuks sutenööriks, kes kasvatab noori neidiseid tulevasteks prostituutideks ning sunnib neid tarvitama suures koguses heroiini, et nad oma mineviku unustaks. Kuid Madeleine on kõvemast puust kui teised ja nii kiiresti ei alistu.

Ta kaotab küll ühe silma ja on sunnitud kandma silmaklappi, kuid leiab võimalusi raha säästmiseks, et õppida Tony selja taga autoga sõitma, läbida relvakoolitus ja käia karateetundides. Kui Madeleine saab kätte tunde, et on justkui kahel jalal käiv surmarelv, vallandub temas seni kinnihoitud raev ja algab verine kättemaksuaktsioon oma vangistajate vastu...

Rootslase Bo Arne Vibeniuse vihane rape and revenge žanri võtmes filmitud "Thriller – julm film" on vaieldamatult üks grindhouse'i stiilinäite alustalasid ja kroonijuveele, mis tähistab tänavu oma 50. sünnipäeva. Nagu paljud head asjad, sündis ka see tänu mitmele juhusele ja oli mõeldud algselt katma lavastaja esimeste filmide kaosest jäänud finantsilist puudujääki. Linaletuleku aastal sai film isegi vabameelsel Skandinaavia kinoturul näitamiskeelu, mille põhjus polnud mitte niivõrd hardcore-seksistseenides – nendega oldi juba harjutud –, kuivõrd vägivallas, mis oli seksist märksa suurem tabu. Pärast mitmeid kärpimisi 107 minutilt 82 minutile jõudis film siiski kinodesse.

Ühendriikides sai "Thriller – julm film" pealkirjaks "They Call Her One Eye" ehk "Nad kutsusid teda ühesilmseks". Christina Lindbergi mängitud karakterist võttis snitti isegi vanade grindhouse-filmide fänn Quentin Tarantino, kes kasutas seda hiljem filmis "Kill Bill", kus Elle Driverit kehastab Daryl Hannah.

Helmut Jänes

Režissöör
Bo Arne Vibenius
Stsenarist
Bo Arne Vibenius
Osades
Christina Lindberg, Heinz Hopf, Despina Tomazani
Produtsent
Bo Arne Vibenius
Operaator
Andreas Bellis
Monteerija
Brian Wikström
Helilooja
Ralph Lundsten
Levitaja
Swedish Film Institute
Kestus
Keel
rootsi
Subtiitrid
inglise

Seansid

Rõdusaal Haapsalu kultuurikeskus
Seanss029205 / Thriller - julm film
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
for chat functionality lives in data.yaml