fbpx

Re-Animator ehk elustaja Herbert West

Re-Animator

H.P. Lovecraft 130

USA
1985
90 min
Rež: Stuart Gordon
Sts: Stuart Gordon, William J. Norris, Dennis Paoli (põhineb H. P. Lovecrafti jutul “Elustaja Herbert West")
Os: Jeffrey Combs, Bruce Abbott, Barbara Crampton, David Gale, Robert Sampson
Op: Mac Ahlberg, Stephen Sealy
Mont: Lee Percy
Muusika: Richard Band
Tootja: Empire (Brian Yuzna)
Keel: inglise

Sünopsis

Herbert West (Jeffrey Combs) on kursuse parim meditsiinitudeng, kes peab teadust kõikvõimsaks. Kui tal õnnestub leiutada heleroheliselt helendav seerum, mis äratab ellu surnud kudesid – olendeid, inimesi ja isegi kehaosi –, terendab talle hiilgav meditsiinikarjäär. Koos oma kaaslase Dan Cainiga (Bruce Abbott) alustab West eksperimente, mille tulemused pole esialgu pehmelt öeldes ootuspärased. Lisaks sekkub nende ülemus doktor Carl Hill, kelle võimujanu on ettearvamatu, ning samm-sammult väljub olukord kontrolli alt, nii et kaadris toimuvat on raske näha millegi muu kui sürrealistliku ja verest tilkuva, ent alati hüsteeriliselt naljaka unenäona.
Stuart Gordoni ja Brian Yuzna “Re-Animator” on klassikaline VHS-revolutsiooni vili. Video tulekuga vabanes filmikunst mitmetest piirangutest, sest kui varem tuli mõelda vaid kinokassale, siis nüüd võis teha filmi, mille kinolevi jäi seksi, vägivalla ja vere tõttu piiratuks, aga mis tegi oma kulutused videolevis kuhjaga tasa. Just seetõttu sai 1980ndatest märkimisväärne horror-dekaad. Hoolimata tihedast konkurentsist sai “Re-Animatorist” 1985. aastal verisele lavale ilmudes absoluutne klassika ning fännide lemmik. Seda ennekõike sellepärast, et pungiliku vabadusega on siin ühendatud ekstraverised eriefektid ja üle vindi huumor.
Kui sellised 1980ndate suurte frantsiis-horror´ite antikangelased nagu “Halloweeni” Michael Myers, “Reede 13” Jason Voorhees või “Elm Streeti luupainaja“ Freddy Krüger olid kõik psühhopaatilised sarimõrvarid, siis Herbert West toob areenile hoopis teist tüüpi kurjuse. West kehastab pühendunud teadlast, kes suurema eesmärgi nimel on minetanud igasugused eetilised või moraalsed kaalutlused. Ta jutlustab “uue elu sündi”, ent ei pane enam tähele, milliste jälkustega ta selle saavutamiseks on nõus hakkama saama, või kui kaugele teadusliku tulemuse nimel minema.
1980ndate keskel elas maailm külma sõja hirmus ning “hull teadlane” tegeles enamasti kujuteldamatute keemiarelvade ja kosmosepommide tootmisega. Tema nüüdne mantlipärija realiseerib end lambaid (ja kindlasti salaja ka inimesi) kloonides ja tomatitele sea geene süstides. Paranoia pole kusagile kadunud ja Herbert Westi sugune intelligentne südametu karjerist on nende hirmude kehastus. Ta on reaalne ja sellepärast õudsem kui mõni Jason kunagi olla võiks.

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

 

 

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival