HÕFFi soojendab nõukogude „Indiana Jones”
Uudis
Pöffihunt

Augustisse lükkunud Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival näitab juuni alguses esimest korda digitaalselt taastatud kultuslikku seiklusfilmi „Madude oru needus”.

Filmi saab tasuta vaadata PÖFFi veebikinos, kus 4.–13. juunini linastub väike HÕFFi eeskava.

„Otsustasime teha ootamise kergemaks ja kokku panna väikese eriprogrammi, mille kuulutame välja õige pea,” ütles HÕFFi juht Helmut Jänes.

Poola režissööri Marek Piestraki „Madude oru needus” valmis koostöös stuudioga Tallinnfilm 1987. ja tuli välja 1988. aastal, kogudes Poolas miljon ja Nõukogude Liidus 32 miljonit vaatajat. Eesti filmidest edestab seda populaarsuselt vaid „Viimne reliikvia” 44,9 miljoni vaatajaga.

Fantastiliste sugemetega seiklusfilm jutustab ekspeditsioonist saladuslikku Madude orgu, kus asub anum ainega, mis tõotab valdajale võimu maailma üle.

Häbenematult Indiana Jonesi lugude motiive kasutava filmi edu tulenes paljuski toonase NSVL-i suletusest ja vaatajate ootusest hollywoodiliku meelelahutuse järele. „„Madude oru needus” on meie tüüpiline madalaeelarveline vastus Hollywoodile,” nagu on kirjutanud Vene kriitik Jevgeni Žarkov.

Nüüdseks on ka vaese mehe „Indiana Jonesiks” nimetatud film omandanud peaaegu kultusliku staatuse oma kohatise diletantlikkuse ja aegunud eriefektide pärast, mis tekitavad lõbusat elevust.

„Madude oru needuse” järgi on saanud nime ka Poola aasta halvimate filmide auhind Madu.

Osaliselt Vietnamis filmitud linateose üheks kunstnikuks oli Priit Vaher, kes on seda rohkearvuliste dekoratsioonide tõttu nimetanud üheks oma kõige raskemaks tööks. Kaaskostüümikunstnikuna leiab autorite nimekirjast veel Kaisa Pärensoni ja heliloojana Sven Grünbergi, kelle muusikat Vene veebiportaalides siiani kiidetakse.

Eesti näitlejatest teevad kõrvalosades kaasa Tõnu Saar, Margus Tuuling ja Mikk Mikiver.

Marek Piestraki (83) tuntuim film on „Navigaator Pirx”, mis võitis 1979. aastal Trieste fantastikafilmide festivalil peaauhinna. Eesti on kaastootnud kolm Piestraki filmi, ka 1993. aastal valminud põnevusfilmi „Saatana pisar”. 2008. ja 2012. aastal külastas režissöör ka HÕFFi.

„Madude oru needuse” taastas Eesti Filmi Instituudi tellimusel osaühing Ratus.

Juuni alguses toimuma pidanud Baltimaade suurim žanrifilmide festival leiab tänavu aset 13.–15. augustini, kui Haapsalu kultuurikeskuses linastub ligemale 30 pikka õudus-, ulme- ja põnevusfilmi rohkem kui kümnest riigist, lisaks arvukalt üritusi. Osa programmist jõuab ka veebikino ekraanile.