Film-kontsert 'Nosferatu 100. Remiks'

Ingliskeelne pealkiri
Film Concert 'Nosferatu - 100. Remix'
Pealkirja originaal
Film-kontsert 'Nosferatu 100. Remiks'
Režissöör
Friedrich Wilhelm Murnau
Riik
Saksamaa
Aasta
1922
Programm
HÕFFi film-kontsert
Žanr
ekraniseering, õudukas

Nosferatu 100. Remiks' on läbi aegade kuulsaima tummfilmi 'Nosferatu, õuduste sümfoonia' (1922) sajandale sünnipäevale pühendatud film-kontsert, millega ansambel Kriminaalne Elevant avab 29. aprillil XVII Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali.

Tõuke film-kontserdi korraldamiseks andis aastatel 2003–2004 Eesti linnades aset leidnud “Nosferatu tuur”, kus teineteisele ulatasid käe ansambel Kriminaalne Elevant ja maailmakuulus õudusfilm. Kontserdilt ei puudunud ka krahv Dracula, kes Rednar Annuse kehastuses esitas filmi eestikeelset teksti. Kontsertetenduse võtsid soojalt vastu nii publik kui meedia.

HÕFFi avamisel toimuval etendusel saab kunagi tehtu täiesti uue kuue. Kaspar Jancise loodud muusika kõlab teistmoodi, kasutatakse show-elemente ja eriefekte ning publikuga suhtleb uus ja üllatuslik Dracula, keda kehastab... Elina Reinold!!! Live´is esitavad muusikat Kaspar Jancis, Henry Tiisma, Eno Kollom, Moorits Lill ja Danel Aljo.

Muusika ja etenduse autor Kaspar Jancis: 'Muusika loomisel otsin erinevaid sobilikke teemasid, mis filmiga haakuks. Seejärel kombineerin neid stseenidega. Leian aranžeeringud. Prooviprotsessis lisanduvad improvisatsioonid ja näitleja. Paneme paika lavastusliku poole. Kindlal ajahetkel 'astub ekraanist välja' vampiir ise ja sooritab väikese etteaste. Usun, et meie ettevõtmisest tuleb meeldejääv ja eristuv filmi- ja muusikakogemus.'

Mis film on "Nosferatu, õuduste sümfoonia"?

“Nosferatu. Kas ei kõla see sõna sinu jaoks nagu surmalinnu kesköine hõige. Hoidu seda ütlemast. Muidu kahvatuvad elu pildid varjudeks. Kummituslikud unenäod tõusevad su südamest ja toituvad su verest.” (Filmi algustekstist)

Bram Stokeri “Dracula” järgi tehtud esimese pika tummfilmi põhitegevus leiab aset Karpaatides, krahv Orloki (sakslaste vaste Draculale) maalossis, kuhu satub maakler Hutter. Juba esimesel ööl näitab Orlok külalisele, kes on majas peremees ja peagi jõuavad koletu vampiiri pikad käed ka Hutteri kojujäänud pruudini.

Režissöör F. W. Murnau (“Faust”, “Viimane inimene”, “Tabu”) ja tema filmide ihuoperaator Fritz Arno Wagner kasutasid kõiki tehnilisi võimalusi, mida 1922. aasta filmikunst võimaldas, tulemuseks aegumatu õudusfilm, mida üksmeelselt peetakse üheks kõige mõjusamaks “Dracula” filmitöötluseks. Märgiline on nimikangelast kehastava saksa näitleja Max Schrecki kõhedakstegev rollisooritus, mis jäi andekale näitlejale eluks ajaks külge. 2000. aastal kehastas mängufilmis “Vampiiri vari” (rež E. Elias Merhige) Max Schrecki Hollywoodi näitleja Willem Dafoe.

Tulge ja värisege! Klassikaline õudusfilm saab HÕFFil väärilise juubelietenduse. NB! Kriminaalne Elevant lubab ka üllatust ja nii saab veel üks 18-minutiline tummfilmiklassika täiesti uue helikeele. Kontsert kestab 1 tund.

Kontserti esitleb Goethe Instituut.

Režissöör
Friedrich Wilhelm Murnau
Stsenarist
Henrik Galeen
Osades
Max Schreck, Alexander Granach, Gustav von Wangenheim
Produtsent
Enrico Dieckmann, Albin Grau
Operaator
FritzArno Wagner
Produktsioon
Prana-Film
Kestus
Keel
eesti
Subtiitrid
saksa

Seansid

Teatrisaal Haapsalu kultuurikeskus
SeanssFilm-kontsert 'Nosferatu - 100'
Subtiitridsaksa
Seansi kestus
Treiler