Vii
Ukraina-Vene kirjandusklassiku Nikolai Gogoli samanimelisel jutustusel põhinevat filmi peetakse esimeseks Nõukogude Liidus valminud õudusfilmiks.
See on tõeliselt värvikas ja hirmutav film nõidadest, deemonitest ja muudest värdolenditest – jätkuvalt mõjus ka nüüd, kui selle esilinastusest on möödas 55 aastat.
Vaimulikus seminaris õppiv Foma (Leonid Kuravljov) eksib ära ja jääb ööbima ühe vanaeide juurde, kes osutub nõiaks. Foma tapab vanamoori, kellest saab pärast surma ilus neiu. Seminari naastes kutsutakse Foma ootamatult surnuvahti pidama. Ta peab veetma kolm ööd järjest noore naise laiba juures. Peagi saab Foma aru, et tegu on sama nõiaga, kelle juures ta oli ööbinud…
Õudusunenäolise meeleolu tekitamise eest vastutab toonane Nõukogude filmikunsti tippseltskond eesotsas eriefektide meistri Aleksandr Ptuškoga, kelle fantastilisi nägemusi teame filmide “Uus Gulliver” (1935), “Kivist lill” (1946) ja “Ruslan ja Ljudmila” (1972) järgi.
Filmi juhatab sisse folklorist Marju Kõivupuu, kes räägib enne seanssi kultuurimaja aatriumis volbriöö maagiast, nõidusest ning Blocksbergi mäest ja pühast Walpurgist. Ja sellest ka, miks vanasti pererahva äraolekul luud ukse taha pandi. Loeng on tasuta.