Vii

Ingliskeelne pealkiri
Viy
Pealkirja originaal
Вий
Režissöör
Konstantin Jeršov, Georgi Kropatšjov
Riik
NSVL
Aasta
1967
Festival
HÕFF 2022
Programm
HÕFF Retro
Žanr
ekraniseering

Ukraina-Vene kirjandusklassiku Nikolai Gogoli samanimelisel jutustusel põhinevat filmi peetakse esimeseks Nõukogude Liidus valminud õudusfilmiks.

See on tõeliselt värvikas ja hirmutav film nõidadest, deemonitest ja muudest värdolenditest – jätkuvalt mõjus ka nüüd, kui selle esilinastusest on möödas 55 aastat.

Vaimulikus seminaris õppiv Foma (Leonid Kuravljov) eksib ära ja jääb ööbima ühe vanaeide juurde, kes osutub nõiaks. Foma tapab vanamoori, kellest saab pärast surma ilus neiu. Seminari naastes kutsutakse Foma ootamatult surnuvahti pidama. Ta peab veetma kolm ööd järjest noore naise laiba juures. Peagi saab Foma aru, et tegu on sama nõiaga, kelle juures ta oli ööbinud…

Õudusunenäolise meeleolu tekitamise eest vastutab toonane Nõukogude filmikunsti tippseltskond eesotsas eriefektide meistri Aleksandr Ptuškoga, kelle fantastilisi nägemusi teame filmide “Uus Gulliver” (1935), “Kivist lill” (1946) ja “Ruslan ja Ljudmila” (1972) järgi.

Filmi juhatab sisse folklorist Marju Kõivupuu, kes räägib enne seanssi kultuurimaja aatriumis volbriöö maagiast, nõidusest ning Blocksbergi mäest ja pühast Walpurgist. Ja sellest ka, miks vanasti pererahva äraolekul luud ukse taha pandi. Loeng on tasuta.

Režissöör
Konstantin Jeršov, Georgi Kropatšjov
Stsenarist
Konstantin Jeršov, Georgi Kropatšjov, Aleksandr Ptuško
Osades
Leonid Kuravljov, Natalja Variel, Aleksei Glazõrin
Operaator
Viktor Pištšalnikov, Fjodor Provorov
Muusika
Karen Hatšaturjan
Kestus
Keel
vene
Subtiitrid
inglise

Seansid

Retrosaal Haapsalu Kultuurikeskus
SeanssVii
Subtiitridinglise
SissejuhatajaMarju Kõivupuu
Treiler