Soome Rambo annab HÕFFil natsidele säru
Uudis
Pöffihunt

„Soome kõigi aegade parim märulifilm.” – Helsingin Sanomat. „Märulisõprade märg unenägu.” – Episodi.

Juhtub harva, et pärast seanssi hakkavad vaatajad aplodeerima – äsja Soome kinodesse jõudnud Jalmari Helanderi filmi „Sisu” puhul on see pigem reegel.

Eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil esilinastunud ja ühel maailma olulisemal, Sitgesi fantaasiafilmide festivalil koguni neli auhinda võitnud linateos, mis jõuab aprilli lõpus ka Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali ekraanile, tekitas elevust juba enne võtete algust, kui selle ostis Netflixiga konkureerides ära Sony. Ennustatakse, et selle Põhja-Ameerika levi tuleb nii suur, et selleni pole küündinud veel ükski Soome film.

On aasta 1945, käib Lapi sõda. Soome mees leiab tundrast kulda. Natsid tahavad seda endale võtta. Mees ei anna. Puhkeb taplus. Brutaalne, musta huumoriga tembitud linateos on põhjanaabrite juures alla 16-aastastele vaatajatele keelatud ja nõrganärvilistele mittesoovitatav.

„Mittesoomlaslikult bravuurne märul, mis ei võta ennast liiga tõsiselt – usun, et kuuleme sellest veel palju,” iseloomustab linateost Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali juht Helmut Jänes.

Režissöör Jalmari Helander ei tee saladust, mis on tema lapsepõlve lemmikfilm. „Minu kodu lähedal oli videolaenutus, kus vanust ei küsitud. Tegime koolist poppi ja vaatasime poistega „Rambot”, kui vanemad tööl olid – see on film, mis muutis minu elu.”

Aga „Sisu” pole kummardus mitte ainult John Rambole – peakangelases Aatamis, keda mängib Jorma Tommila, on jooni ka soome snaiprist Simo Häyhäst, kes tappis talvesõjas väidetavalt üle 500 venelase.

Tegu on 46-aastase Jalmari Helanderi kolmanda filmiga, ka tema eelmised tööd „Kaotatud kaup ehk Jaht jõuluvanadele” ja „Suur mäng” olid suure rahvusvahelise levikuga.

Ka teine täna välja kuulutatud film, Lõuna-Korea režissööri Kim Hong-suni „Operatsioon „Hundijaht”” alustas oma eluringi Toronto filmifestivalil ja pälvis Sitgesi fantaasiafilmide festivalil kaks auhinda.

Filipiinidel vahistatakse Lõuna-Korea kurjategijate jõuk ja viiakse range valve all oleva kaubalaevaga kodumaale, et nende üle kohut mõista. Peagi selgub, et laeval on veel keegi või miski.

„Kui otsite tänavusest kavast kõige metsikumat ja anarhistlikumat möllufilmi, mis pakub pinget ka kõige karastunumale õõvafilmifännile, siis midagi paremat meil pakkuda ei ole.” – Helmut Jänes.

Kuni 31. märtsini on festivali passid müügil soodushinna 55 euro eest. Alates 1. aprillist maksab pass 65 eurot. Festivali pass on personaalne ja kindlustab sissepääsu kõigile seanssidele, sealhulgas festivali avamisele.

Osta festivali PASS.

Festivali üksikpiletite müük algab 13. aprillil.

Tänavu 28.–30. aprillini Haapsalu kultuurikeskuses aset leidev Baltimaade suurim žanrifilmide festival toob vaatajate ette valiku kõige uuematest õudus-, fantaasia- ja põnevusfilmidest, aga ka kultusklassikute töödest ning retro- ja friigifilmidest.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali korraldavad Pimedate Ööde filmifestival, Haapsalu linn ja kultuurikeskus.