Parim Eesti žanrifilm on „Lapsmasin”
Uudis
Pöffihunt

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival nimetas parimaks Eesti žanrifilmiks Rain Rannu noorteulmefilmi „Lapsmasin”.

„See tähelepanuväärne film suutis teistest eristuda, pakkudes rohkelt fantaasiat ja kohati ka ootamatut õudust. Kaasahaarav süžee, silmapaistvad visuaalsed efektid ja näitlejate uskumatud oskused olid kõik tähelepanuväärsed. See tekitas rohkelt emotsioone, kaasates huumorit, pinget ja põnevust,” resümeeris Haapsalu gümnasistidest koosnev žürii, kuhu kuulusid Sander Põldmaa, Karoliina Lääne, Uku Viispert, Karlote Karm ja Christopher Kampmann.

Otsus kuulutati välja tänasel lõputseremoonial.

Rabas koos vanematega puhkust veetev 9-aastane tüdruk eksib ära ning jääb lõksu maa-alusesse punkrisse, kus salajane idufirma arendab inimesest targemat tehisintellekti. Nii tüdruk kui tehisintellekt soovivad põgeneda.

Eesti kinodesse jõuab film alates 12. maist.

Publik valis oma lemmikuks Soome märulifilmi „Sisu”, mille režissöör Jalmari Helander saab auhinnaks 3D-prinditud pimedas helendava hundi. Teist aastat järjest selgus võitja publikut kaasava Votemo veebirakenduse abil, mille vahendusel sai nähtud filmide kohta jagada oma emotsioone – õudne, kurb, rõve ja mõnna – „Sisu” kogus neid kõige rohkem. Kõige õudsem film oli „Pärilik”, kõige kurvem film „Blaze – lõõmav tüdruk”, kõige rõvedam film „Pinocchio 964” ja kõige mõnnam film „Sisu”.

„Sisu”, mis jõudis sel nädalavahetusel USAs korraga tuhandele kinoekraanile, oli ka üks HÕFFi populaarsemaid filme, tuues Haapsalu kultuurikeskuse 500-kohalisse saali täismaja.

Georges Mélièsi järgi nime saanud Euroopa lühikeste fantaasiafilmide võistlusprogrammi võitis hollandlase Niels Bourgonje õudusfilm „Kinni”.

„Kõheda atmosfääri loomise eest lahkamaks põlvkondliku lõhe ja vastastikuse mõistmatuse süvenemist tugeva ja tervikliku nägemuse kaudu,” resümeeris žürii, kuhu kuulusid Maarja Hindoalla, Jonas Trukanas ja Raoul Kirsima.

Võidufilm hakkab kandideerima Euroopa parima fantaasiafilmi auhinnale Kuldne Méliès.

Ära märgiti Clémence Andre, Nawel Bahamou, Ming Chieh Changi, Théo Guyot ja Mary Yanko animafilm „Vulvine, ekstaasi kuninganna” ja sloveen Tomaž Gorkiči õudusfilm „Kurenti kuu: rituaal”.

Festivali parima ulmefilmi auhind Navigaator Pirx jäi samuti Eestisse – selle sai Tanel Toomi „Viimane vahipost”.

„Postapokalüptilises maailmas toimuv korralikult läbimõeldud krimifilm. Jaopärast avaldatud detailidega, mis sunnivad vaatajat eelnevalt nähtut pidevalt ümber hindama. Head ja mõnusalt napid näitlejatööd, selgelt väljajoonistatud karakterid. Täpselt piisavalt stereotüüpsed, et vaatajal oleks, millest kinni hoida. Piiratud vahenditega saavutatud mõjus visuaalne külg, mis toetab loojutustamist. Pinge hoidmist ja kasvatamist toetav muusikataust. Ning loomulikult terve filmi vältel korduvalt nähtav detail, mille tähtsus saab vaatajale selgeks ehk napilt enne peategelast,” kõlas Eesti Ulmeühingu žürii põhjendus.

Žüriisse kuulusid Joel Jans, Jüri Kallas ja Kalver Tamm.

Kokku oli Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali kavas ligemale 30 pikka õudus-, ulme- ja põnevusfilmi ning mitu lühifilmide kogumikku.

Esialgsetel andmetel kogus festival ligemale 4400 külastust, mis on rohkem kui eelmisel aastal.

„18-aastaselt saadakse täisealiseks,” ütles 18. HÕFFi kokkuvõtteks selle juht Helmut Jänes. Ta pidas festivali kordaläinuks, tänas publikut, kes on leidnud tee tagasi kinno ja vabandas nende ees, kes ei mahtunud soovitud seansile. „Kõige tähtsam, et vaataja usaldab meid ja tahab meid külastada – kas või meie unikaalse atmosfääri pärast. Üritame seda hoida ja sellesse veelgi enam panustada.”

Vaata HÕFFi fotogaleriisid SIIT.
Vaata HÕFFi videolõike SIIT.